Uzmanlık Programı

MINDFULNESS TEMELLİ UZMANLIK PROGRAMI HAKKINDA

Uzmanlık programına hem online hem yüz yüze katılım mümkün. Programın başında belirli bir tercihte bulunabileceğin gibi sonradan da katılım yöntemini değiştirebilirsin.

 • Program, yoga ya da meditasyon tecrübesi gerektirmez; tecrübesi olan ya da olmayan farklı seviyelerde öğrenciler Yoga Uzmanlık Programı’na katılabilir. Program, bu süre sonunda öğrenciye yeterlilik kazandıracak şekilde tasarlandı. Uzmanlık programına devam eden herkes sürecin sonunda, Yoga Alliance onaylı uluslararası uzmanlık sertifikasına hak kazanacak seviyeye ulaşır.
 • Programın ana hedefi, sinir sisteminizi dönüştürmek, esnek dayanıklılığı artırmak ve mindfulness pratiklerini gündelik yaşamın parçası haline getirmektir.
 • Program, eğitmen olmayı düşünmeyen ama mindfulness meditasyonu ve yoga pratiğini yaşamına katarak, evde bilinçli bir şekilde uygulamak isteyenler için de önemli bir fırsattır. Katılımcıların önemli bir kısmı, Esra Sert’in de on dört sene önce yaptığı gibi, eğitmen olmak amacı ile gelmiyor, derinleşmek ve pratiklerini geliştirmek için programa katılıyor.
 • Programın buluşmaları, Ekim 2020 – Haziran 2021 tarihleri arasında gerçekleşecektir. Buluşma tarihleri ve eğitimle ilgili diğer detaylar için bize ulaşın!

MINDFULNESS TEMELLİ PROGRAMIN FARKI

 • Hazırlanan programın mindfulness temelli olmasının en önemli farkı, nörobilimsel bir çerçevede sinir sisteminin de öğretilecek olması. Program boyunca yapılan uygulamaların bilimsel olarak ne anlama geldiği, beyni nasıl etkilediği, ne işe yaradığı en ince ayrıntısına kadar aktarılıyor. Mindfulness meditasyonu, nefes çalışmaları, farkındalık uygulamaları programın önemli bir parçası.
 • Programın sonunda mindfulness meditasyonu ve temel yoga akışlarını hem kendi kendinize pratik edebilir hem de öğretebilir hale gelmiş oluyorsunuz.
 • Diğer programlardan farklı olarak, bu uzmanlık programında online yoga ve meditasyon içeriği de sağlanıyor. Program boyunca, öğrencilerimiz için oluşturduğumuz özel online içeriğe ulaşma imkanınız olacak. Farklı yoga akışlarını, meditasyonları, nefes çalışmalarını bu videolar aracılığı ile evde uygulayabilirsiniz. Bu materyaller hayat boyu sizde kalacak.

UZMANLIK PROGRAMI İÇERİĞİ

 • Nörobiyoloji:
  – Sinir sisteminin temel çalışma prensipleri
  – Esnek dayanıklılık: Adaptasyon ve başa çıkma becerisi
  – ‘Kaç, savaş, don’ tepkileri ve Polyvagal Teori
  – Yoga ve meditasyonun sinir sistemi uyumlanmasındaki rolü
  – Psikoloji ve fizyoloji bağlantısı
 • Duyu Bütünleme Teorisi ve mutlulukta fizyolojik ihtiyaçların rolü
 • Temel Hatha Yoga pozları & varyasyonları
 • Pozları uygulama ve öğretme metotları
 • Temel nefes teknikleri ve mindfulness meditasyonu
 • Güvenli ders verme ve dokunarak yönlendirme
 • Yoga anatomisi
  – Kinesiyoloji hareket bilimi açısından hareket. (Bu ders, Uzman Fizyoterapist Zeynep Seyran tarafından verilecektir)
  – Kaslar, eklem yapıları, birbirleri ve yoga pozları ile olan ilişkileri. (Bu ders, Uzman Fizyoterapist Zeynep Seyran tarafından verilecektir.)
 • Ders planlama ve seri hazırlama
  Geleneksel akış hazırlama yöntemi, elementler yaklaşımı ile ders planlama ve sinir sistemi temelli olmak üzere üç farklı bakış açısıyla
 • Yoga felsefesi ve tarihi
  Yogayı matın dışına taşıma. (Gündelik hayata ve kültürümüze uyarlanmış bakış açısıyla.)
 • Alan tutma, mindful iletişim ve grup yönetirken şiddetsizlik
 • Travmayı tanımak
  Nörobiyolojik olarak travmayı tanımak. Beden merkezli terapiler ve travma entegrasyon yöntemleri ile tanışmak. Kendi bedenimize ve ders vereceğimiz öğrencilere travma hassasiyeti ile yaklaşabilme becerisini kazanmak.
 • Hoca ve insan olarak kendine bakım verme, öz şefkat uygulamaları
 • Yakın ilişkilerde mindfulness
 • Sosyal medya yönetimi, pazarlama, kendi işini kurma/yürütme
  (Kurtlarla Koşan Kadınlar’ın yazarı Clarissa Pinkola Estes’in iyi yürekli girişimcilik bakış açısıyla.)

UZMANLIK PROGRAMIYLA BİRLİKTE GELEN HEDİYELER

Mindfulness Temelli Yoga Uzmanlık Programı’nda yoga pozlarını öğretip geçmiyoruz. Gerçek bir dönüşüm için sizi 360 derece destekliyoruz. Remind Türkiye mezunları, tüm ekibi ve çözüm ortaklarıyla size kaynak olacak. Programa katıldığınızda, aşağıdaki hediyelere de sahip olacaksınız:

 • Remind Türkiye tarafından hayata geçirilen 8 haftalık Online Mindfulness Programı, Uzmanlık Programı öğrencilerine hediyemizdir. (Programın detaylarına buradan ulaşabilirsiniz: www.online-mindfulness.com)
 • Program katılımcılarına Psikolog ve Somatik Deneyimleme uygulayıcısı Esin Yardım tarafından bir oturumluk online sinir sistemi ve travma bilgilendirme eğitimi veriliyor.
 • Remind Türkiye ekibinden Gözde Bayraktar, Uzmanlık Programı öğrencilerine online gerçekleşecek tek oturumluk “Çocuklar İçin Mindfulness ve Mindful Ebeveynlik” eğitimi veriyor.
 • Esra, her yıl Colorado’daki inzivalara katılarak Dr. Estes’ten eğitimler almaya devam ediyor. Estes öğretileri, ayrı bir başlık olarak uzmanlık programında yer almasa da, program boyunca yeri geldikçe içeriğe dahil ediliyor.

SAĞLIĞINIZ İÇİN ALINACAK TEDBİRLER

2019-20 döneminde yüz yüze başladığımız uzmanlık programını Covid-19 salgını baş gösterince online tamamladık. Remind ekibinin hızlı adaptasyonu sayesinde, bu durum eğitimin aktarılması konusunda bir sorun yaratmamakla kalmadı, uzmanlık programı buluşmaları öğrencilerimizin o zor günlerde en büyük destek mekanizması oldu.

Remind, Tükiye’nin ilk Online Mindfulness Programını hayata geçirmiş, dijital eğitim alanında tecrübeli bir ekiptir. Hali hazırda online eğitim materyalleri uzmanlık programının önemli bir kısmı oluşturmaktadır. İlerleyen aylarda pandemiye bağlı olası bir olumsuzluk durumunda eğitimin aksamayacağı, hatta en büyük destek mekanizmanız haline geleceği konusunda size güvence vermek isteriz.

2020-21 döneminde sağlığınız için aldığımız tedbirler:

 • Eğitim alanı, her oturum arasında tamamen havalandırılacaktır.
 • Eğitim alanı suni havalandırma ile değil, mekanda bulunan birçok pencere sayesinde doğal olarak havalandırılabilmektedir.
 • Katılımcılar sadece kendi kişisel malzemelerini kullanacaktır. (Mat, blok, battaniye vb.)
 • Katılımcıların tamamı kendi matarasını getirecektir, ortak su ve yemek tüketimi olmayacaktır.
 • Matlar arasında minimum 1 metre olacak şekilde düzen kurulacaktır.
 • Eğitim alanına giriş – çıkışlarda el dezenfektanı kullanmak mecburi tutulacaktır.
 • Buluşmaların herhangi bir nedenden ötürü yüz yüze gerçekleştirilememesi durumunda, eğitim online platform (Zoom) üzerinden devam edilecektir.
 • Eğitimin online devam etmesi durumunda, tekrar normalleşme sürecine girildiğinde yüz yüze yapılacak ek etütlerle program kazanımları desteklenecektir.

PROGRAMA ONLINE KATILIM

Mindfulness temelli yoga uzmanlık programına tamamen online katılım mümkün. Kayıt olurken programı yüz yüze mi yoksa online mı takip edeceğinizi belirtmeniz operasyon planlaması açısından önemli. Program devam ederken de katılım tercihinizde değişiklik yapabilirsiniz.

Mindfulness Temelli Yoga Uzmanlık Programı sadece online katılımcılara değil bütün katılımcılara açık online içerik sunuyor. Online içeriğin iki farklı ayağıyla ilgili bilgileri aşağıda bulabilirsiniz.

 • Video on demand (İsteğe bağlı video)

Bu kısım yüz yüze ve online katılım ayırt etmeksizin tüm katılımcılara sunulan bir imkan. Programın pratiğe dayalı kısımları, isteğe bağlı video sistemi ile desteklenecek. İsteğe bağlı video sisteminde, önceden çekilmiş uygulama, pozların teknik anlatımı, yoga akışı, nefes çalışması videolarına öğrenciler istedikleri zaman istedikleri yerden ulaşabiliyorlar. Bu videolar hayat boyu mezunlarımızda kalarak ve onlara yol göstermeye, destek olmaya devam edecek. Bütün katılımcılara açık bu online imkan, programın belirli kısımlarını herkesin kendi zamanına göre takip etmesini büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

 • Canlı yayınlar

Program kapsamında bulunan yüz yüze buluşmalar ve etütler için zoom platformu üzerinden canlı yayın yapılacak. Online katılımcılar cihazlarından zoom platformuna bağlanarak eğitimi takip edebilcekler, derse katılabilecek, soru sorup yorumda bulunabilecekler. Herhangi bir özel teknik donanıma gerek yoktur; bilgisayar, tablet ya da akıllı telefon üzerinden sisteme giriş yapılabilir. Öğrenciler kaçırdıkları buluşmaları daha sonra kayıttan izleyerek telafi edebilirler.

Yüz yüze katılımcılar için geçerli olan “Remind mezunlarının vereceği 8 derse katılma zorunluluğu” online katılımcılar için de geçerli. Önceden duyurulacak gün ve saatlerde bu dersler zoom platformu üzerinden verilecek.

PROGRAMA KATILANLARIN YORUMLARIMindfulness Temelli Yoga Uzmanlık Programı’na katılanlardan daha fazla yorum duymak için Remind Türkiye YouTube sayfamızı ziyaret edin!

Programlar
Bilgi Al
HEMEN İLETİŞİME GEÇ

Whatsapp iletişim hattımız ile hızlı iletişimin tadını çıkarın

WhatsApp
Remind Türkiye