fbpx

KURUMSAL PROGRAM

“Hayatın buna bağlıymış gibi pratik et. Çünkü hayatın buna bağlı.”

John Kabat – Zinn

İşyerinde Mindfulness Uygulamalarının Faydaları Nelerdir?

Google gibi çalışan motivasyonu konusunda öncü şirketler tarafından desteklenen Mindfulness çalışmaları, ABD’de son on yıldır önde gelen insan kaynakları uygulamaları arasında.


Maya McNeilly’in Ph.D., 2015 yılında sonuçlandırdığı “Mindfulness’ın İş Yerindeki Faydaları” araştırması, iş yaşamıyla mindfulness’ı harmanlayan çalışanlarla yürütüldü. Bu uygulamaların çok kısa sürede beynin bazı bölgelerinde güçlenme hatta büyümeye neden olduğu, nörolojik değişimlere yol açtığı tespit edildi. Çalışanlar arasında tespit edilen diğer bazı somut sonuçlar şunlardır:

 • Beynin odaklanma, hafıza, karar verme ve verimliliğini yöneten bölümlerinde gri maddeartışı ve nörolojik güçlenme.
 • İş tatmininde artış.
 • Verimlilikte artış.
 • Konsantrasyonda artış.
 • Müzakere etme ve karar verme yetisinde artış.

Harvard Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olan Nörobilimci Sara Lazar, Ph.D., daha önce meditasyon yapmamış kişilerin 8 haftalık MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction) programıyla günde 30-40 dakika meditasyon pratiği yapmasına öncü oluyor. Araştırma kapsamında, aynı kişiler programın öncesinde ve sonrasında MRI vasıtasıyla incelemeye alınıyor. Sonuçlar şu şekilde;

 • Beynin ön kısmında bulunan hafıza ve yönetimsel karar verme kısımlarında artış.
 • Beynin kortikal yapısında yaşa bağlı azalmayı yavaşlatma ve hatta önleme (50 yaşındakimeditasyon pratiği yapan kişilerin korteksleri 25 yaşındakilerle aynı boyutlarda).
 • Öğrenmede, hafızada ve duygu kontrolünde artış.
 • Depresyona girme riskinde azalma.
 • Perspektif oluşturma, empati kurma ve şefkat gösterebilme yetilerinde artış.
 • Beynin kaç-savaş kısmından sorumlu amigdala bölümündeki gri alanda azalma (stresin azaltılması)

Eğitim Programının Genel Çerçevesi:

Kurumlara yönelik mindfulness programında yüz yüze ve online olmak üzere iki farklı yönteme baş vuruyoruz. Bu iki yöntemden birini seçebileceğiniz gibi, her ikisini birlikte de çalışanlara sunabilirsiniz.

Online Program:

Araştırmalar, 8 hafta boyunca her gün mindfulness meditasyonu pratik edilmesi durumunda beyinde olumlu yönde nörolojik değişimler aşandığını ortaya koyar. Online Program bu nedenle 8 hafta olarak tasarlanmıştır.

Katılımcılar 8 hafta boyunca günde 20-30 dakika ayırarak programa online olarak bulundukları yerden katılırlar.

Konu Başlıkları:

Aşağıdaki konu başlıklarından bilimsel araştırmalara dayanan teorik bilgiler aktarılır, yazılı materyaller ve video içerikleri kullanılır. Meditasyon, teknikleri ve nefes egzersizleri ile teorik kısım harmanlanır. Tamamen interaktif bir bölümdür.

 • Mindfulness nedir, beynimizi nasıl değiştirir? (Meditasyon yapamamak imkansız)
 • Merkezi ve otonom sinir sistemi nedir, nasıl çalışır?
 • Oryantasyon, meditasyon ve yogayı sinir sistemi regülasyonu için nasıl kullanırız?
 • Esnek dayanıklılık ne demektir? Duygularımızı kontrol etmek mümkün müdür?
 • Duyu bütünlemenin, dikkat ve öğrenme üzerindeki etkileri. (8 duyumuz var)
 • Nefes anatomisi ve nefes çalışmalarına nasıl yaklaşılmalıdır?
 • İlişkilerde ve günlük hayatta mindfulness.
 • Mindful liderlik ne demektir?

Yüz yüze eğitimler:

Eğitim içeriği bir ya da iki tam günlük yüz yüze eğimlerle aktarılabilir. Bu eğitimler hem genel merkezde hem de İstanbul dışı lokasyonlarda gerçekleşebilir. Yüz yüze eğitimler online programa ek olarak ya da başlı başına tek bir program olarak uygulanabilir.

Raporlama:

Online programa katılan çalışanların, programı tamamlama durumları kurumlara raporlanır. Kurumun talep etmesi durumunda çalışanların hayat kalitesindeki değişime dair raporlama seçeneği de mevcuttur. Raporlamada çalışanların mahremiyetine saygı gösterilir ve bilgiler istatistik olarak paylaşılır.

Eğitim Sonrası Takip ve Tutundurma:

Mindfulness’ı bir kasa benzetebiliriz. Bir kası çalıştırdığınız sürece güçlü, esnettiğiniz sürece esnektir. Bu eğitim mindfulness konusunda bir kapı açar. Bu uygulamalar günlük hayatın içine katılırsa çok daha iyi sonuç verir. İnsanların hayatlarının bir parçası haline gelmesi için muhakkak bu konuda düzenli olarak desteklenmeleri ve gerekli kaynak ve araçlara ulaşımlarının sağlanması gereklidir.

Bu teklif çerçevesinde sağlanan bütün dijital içerik malzemesi ve meditasyonlar süre sınırlaması olmaksızın kullanıcılarda kalacaktır. En büyük takip ve tutundurma aracı ellerinde bu araçların olmasıdır.

Bu amaca yönelik program kapsamında bulunmayan ama programa eklenebilecek şu araçlar mevcuttur:

 • Bir ay meditasyon Challenge’ı WhatsApp grubu: 

Eğitimin sonunda gönüllü olan katılımcılarla EKİP1m2 eğitmenlerinden biri liderliğinde bir WhatsApp grubu kurulur. Bir ay boyunca katılımcılar her mindfulness uygulaması yaptıklarında gruba bir “check in” mesajı atarlar. Bu mesajlar hem birbirlerine bir hatırlatma hem de teşviktir. Eğitmen, grubu canlı tutacak uygulamaları hatırlatan teşvik edici mesajlar atar. Kendisi de bu challenge’ın bir parçasıdır. 

 • Öğle arası yoga ve meditasyonu: 

Devamlılığı sağlayan en önemli araçtır. Haftada 1-2 gün öğle arası saatlerinde birer saatlik yoga/meditasyon/nefes seansları gerçekleştirilir. Bu seanslar sadece eğitimi alan çalışanlara değil herkese açık olur.  Haftada bir yoga dersine ek olarak, öğle saatlerine 15 dakika yönlendirmeli meditasyon seansı konabilir. Uygun sisteme sahip kurumlarda, Genel Müdürlükten yapılan canlı yayın ile öğle arası meditasyonu tüm çalışanlara ulaştırılabilir.   

 • İki günlük mindfulness inzivası: 

Katılımcılar eğitimden 6 ay sonra, doğa ile iç içe şehir dışında bir kampta 2 günlük bir inzivaya katılır. Eğitimin genişletilmiş programı inziva süresince uygulanır.

Eğitimlerden haberdar olmak için kayıt ol !